
W dniu 25 października 2024 roku opublikowana została nowa wersja enova365 z numerem 2410.1.1
Wersja zawiera wiele nowości, m.in. powstała funkcjonalność ogólnosystemowa, m.in. wzbogacająca komunikację w firmie, ale także procesy i obiegi dokumentów. Poszczególne moduły również zostały doposażone w funkcjonalności, na które czekają Klienci. Poniżej przedstawiamy skrót opisu nowości funkcjonalnych dla wersji:
1. Systemowe – Systemowy mechanizm komunikacji.
Przygotowano mechanizmy, które umożliwiają:
1.1 Komunikację wewnętrzną – pomiędzy pracownikami firmy z wykorzystaniem Pulpitów Pracownika i Kierownika:
• Aktualności – umożliwiają przekazywanie informacji do pracowników firmy lub wybranej grupy. Najczęściej są wykorzystywane do ogłaszania spraw dotyczących całej firmy, takich jak np. informacja o wyjeździe integracyjnym lub zatrudnieniu nowych osób.
• Konwersacje – umożliwiają indywidualne lub grupowe rozmowy między pracownikami w firmie.
• Dyskusje – umożliwiają dodawanie komentarzy bezpośrednio pod dokumentami, np. pod dokumentem kosztowym, czy analizowanym CV.
• Komunikaty Push – krótkie notyfikacje pojawiające się po zalogowaniu do systemu. Najczęściej wykorzystywane są do przekazywania informacji technicznych lub administracyjnych. Po odczytaniu komunikatu wymagane jest jego potwierdzenie.
• Ankiety – pozwalają na zbieranie opinii od pracowników. Istnieje możliwość tworzenia ankiet indywidualnych lub grupowych.
• Biblioteka – stanowi źródło dokumentacji firmowej (polityki, procedury itp.). Służy do przechowywania i udostępniania informacji z jednego miejsca. Dokumenty mogą być dodawane jako załączniki lub tworzone bezpośrednio w systemie, przy wykorzystaniu tworzenia artykułów.
1.2 Komunikację zewnętrzną – pomiędzy firmą a jej kontrahentami z wykorzystaniem Pulpitu Kontrahenta:
• Aktualności – umożliwiają przekazywanie informacji do kontrahentów. Mogą być wykorzystane np. do informowania o skróconych godzinach pracy firmy czy organizowanych wydarzeniach lub promocjach.
• Konwersacje – umożliwiają indywidualne lub grupowe rozmowy między pracownikami firmy a kontrahentami.
• Dyskusje – umożliwiają dodawanie komentarzy bezpośrednio pod dokumentami, np. pod dokumentem kosztowym lub dokumentem magazynowym.
• Ankiety – pozwalają na zbieranie opinii od kontrahentów. Istnieje możliwość tworzenia ankiet indywidualnych lub grupowych.
• Komunikaty Push – krótkie notyfikacje pojawiające się po zalogowaniu do systemu. Najczęściej wykorzystywane są do przekazywania informacji technicznych lub administracyjnych. Po odczytaniu komunikatu wymagane jest jego potwierdzenie.
2. Systemowe – Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa aplikacji, wprowadzono mechanizm uwierzytelniania dwuskładnikowego podczas logowania. To metoda zabezpieczenia dostępu do systemu, która wymaga dwóch form identyfikacji:
a) Loginu i hasła użytkownika enova365.
b) Drugiego składnika, którym może być:
• kod czasowy TOTP (jednorazowe kody o krótkim czasie ważności),
• uwierzytelnienie oparte na standardzie FIDO2 (np. klucz sprzętowy).
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe zapewnia bezpieczny dostęp do systemu, ochronę przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich, jak również ochronę przed atakiem wyłudzenia od użytkownika danych logowania poprzez technikę tzw. phishingu.
3. Business Intelligence – Utrwalanie list.
Wprowadzono funkcję utrwalania list, która upraszcza tworzenie modeli danych.
Użytkownik może z poziomu dowolnej listy w enova365 utworzyć tabelę, na podstawie której następnie stworzy raport przestawny, wykres, tabelę lub wskaźnik. Dzięki wykorzystaniu funkcjonalności użytkownik zyskuje samodzielność w zakresie tworzenia analiz bez potrzeby posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej, czy dostępu do konfiguracji – każdy użytkownik może zrobić to sam.
4. Handel – Integracja z systemem WMS Avocado Packing.
Przygotowano integrację z systemem WMS – Avocado Packing.
Integracja obsługuje takie procesy jak:
• synchronizacja kartotek towarów i kontrahentów,
• przyjęcie i wydanie towaru,
• inwentaryzacja,
• synchronizacja stanów magazynowych (opcjonalna).
Integracja realizowana jest za pomocą dodatku WMS Konektor.
5. Kadry Płace – Weryfikatory czasu pracy.
Rozbudowano mechanizmy weryfikacji czasu pracy pracowników, dodając weryfikatory.
Udostępnione weryfikatory obejmują:
• normę dobową,
• normę w okresie rozliczeniowym, cztery kolejne niedziele,
• odpoczynek dobowy oraz tygodniowy,
• pracę w dniu ustawowo wolnym,
• roczny limit nadgodzin.
Mechanizmy te usprawniają proces tworzenia grafików i ich weryfikacji z poziomu Pulpitu Kierownika i Pracownika.
6. Kadry Płace – Nowy sposób ewidencji czasu pracy.
Dodano nowy sposób prowadzenia grafików czasu pracy dla pracowników, zleceniobiorców oraz osób zatrudnionych na podstawie umów B2B. Elastyczna struktura pozwala tworzyć grafiki dostosowane do specyfiki różnych branż, takich jak budownictwo, sektor medyczny czy sieci handlowe. Kierownicy mogą planować czas pracy, wykorzystując automatyczne dokumenty – kolejne wersje planu lub czasu pracy, co pozwala na zachowanie pełnej historii zmian wprowadzanych do normy czasu pracy pracowników. Funkcjonalność umożliwia weryfikację zaplanowanego na początku miesiąca kalendarza, wraz z jego finalną realizacją w okresie rozliczeniowym. Pracownicy mają również możliwość samodzielnego planowania swojego czasu pracy, a system wspiera osoby podejmujące pracę wieloetatową lub opartą o różne formy umowy.
7. Kadry Płace – Kalkulator wynagrodzeń.
Przygotowano narzędzie pozwalające na szybkie wyliczanie kwoty brutto od netto lub kwoty netto od podanej wartości brutto, zarówno dla pracowników etatowych, jak i zleceniobiorców.
Kalkulator umożliwia symulacje wyliczeń miesięcznych i rocznych, a także pozwala na szybkie analizy związane z wynagrodzeniami, bez potrzeby korzystania z zewnętrznych serwisów. Wszystko odbywa się w obrębie systemu enova365.
8. Księgowość – Obsługa pliku JPK_CIT.
Przygotowano mechanizmy wspierające przygotowanie danych niezbędnych do realizacji obowiązku sprawozdawczego JPK_CIT: JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR. Zakres funkcji obejmuje:
• znakowanie kont księgowych zgodnie z konfiguracją jednostki, z możliwością hurtowego znakowania,
• przygotowanie części dotyczącej rozliczenia podatku dochodowego (RPD) poprzez funkcje zestawień księgowych,
• wyposażenie kartotek środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w niezbędne oznaczenia,
• standaryzację tytułów dokumentów dotyczących środków trwałych, takich jak OT (nabycie) i LT (likwidacja),
• generowanie plików JPK zgodnie z obowiązującymi strukturami.
9. Księgowość – Paczki przelewów.
Udostępniono funkcjonalność umożliwiającą grupowanie przelewów w paczki i wysyłanie ich do banku. Paczki mogą być wysyłane offline (np. w formacie elixir-0) lub online do banków, z którymi enova365 jest zintegrowana poprzez webservice w ramach dodatku Elektroniczne Wyciągi Bankowe. Obsługiwane banki to: BNP Paribas, Pekao S.A., ING Bank Śląski, Bank Millennium, Santander Bank Polska, Alior Bank, mBank, PKO BP, Citi Handlowy.
Wysyłka paczek odbywa się bezpośrednio z poziomu enova365.
Pozostałe informacje o nowościach w wersji 2410.1.1:
Systemowe:
• Wydruki. Dodano możliwość podpisu certyfikatem dokumentów PDF generowanych z mechanizmu DOTX. Udostępniono również możliwość generowania wydruków DOTX dla wielu pozycji z listy oraz rozszerzyliśmy listę wyboru pól z dodatkowego źródła danych (snippet) dla wydruków DOTX. Uwspólniono także, mechanizm wydruków dla interfejsu przeglądarkowego i okienkowego. W najnowszej wersji po wywołaniu wydruku z listy lub formularza wyświetlone zostaje okienko z parametrami wydruku, na którym dostępna jest możliwość wyboru wyniku raportu: Drukarka, Podgląd wydruku, Plik, Załącznik, Wyślij email. W zależności od wybranego wyniku raportu, na oknie parametrów wydruku dostępne są właściwe dla niego opcje.
Business Intelligence:
• Merytoryczne – obszar projekty i budżety. Przygotowano nowe domeny zbierające i porządkujące informacje o budżetowaniu rozszerzonym w wariancie narastającym oraz etapowym. Funkcjonalność ta działa w przypadku, gdy dane planowane pochodzą z kwot zagregowanych lub opisów analitycznych, a dane rzeczywiste z opisów analitycznych. Nowe elementy zostały przygotowane z myślą o używaniu ich w raportach przestawnych przy użyciu infrastruktury utrwalania.
• Merytoryczne – obszar produkcja. Dodano nowe modele danych związane z obszarem Produkcji zaawansowanej. Prezentują one różne ujęcia danych związanych z technologiami, zleceniami, operacjami zleceń, zasobami, bilansem towarów, meldunkami, kosztami oraz czasem i efektywnością pracowników.
CRM:
• Zadania i Zdarzenia. W konfiguracji programu w definicjach obiektów: Zadania, Zdarzenia, Leady, Transakcje, Projekty, Korespondencja, w zakładce „Stany” dodano możliwość tworzenia ścieżek zmiany stanów tych obiektów. Funkcjonalność ta ułatwi organizację pracy i przebieg procesów w firmie.
• e-mail. W programie na liście Poczta/Elementy wysłane dodano opcję „Odpowiedz wszystkim”. Pozwala ona na wysłanie kolejnej wiadomości do osób wcześniej ujętych jako odbiorcy „Do” oraz „DW”.
Handel:
• Ceny i rabaty. Wprowadzono nowe ceny zależne od ilości. Oparte o parametr „Progi ilościowe” znajdujący się w definicji ceny. Rozszerzono również zakres konfiguracji dotyczącej zapisywania informacji o cenie i rabacie. Parametr „Zapisuj informacje o wyliczeniach ceny” dostępny w definicji ceny został zmodyfikowany w taki sposób, że umożliwia włączenie zapisu informacji o cenie i rabacie, gdy dokument znajduje się w buforze lub zawsze (niezależnie od tego, czy dokument jest zatwierdzony czy znajduje się w buforze).
Kadry i Płace:
• Umowa cywilnoprawna. Dodano edytowalne wydruki: Umowa zlecenie, Umowa zlecenie – rachunek, Umowa o dzieło, Umowa o dzieło – rachunek.
• Struktura organizacyjna. Dodano dedykowaną strukturę organizacyjną „Grupy pracownicze”, która domyślnie jest zablokowana. Po odblokowaniu tej struktury i dodaniu praw dla operatora będzie możliwość zarządzania grupami pracowników.
Księgowość:
• Deklaracja VAT-UE. Udostępniono wydruk Zestawienie transakcji VAT-UE (UEK) dla deklaracji VAT-UE, który umożliwia analizę pozycji VAT dokumentów ujętych w Informacji VAT-UE.
Produkcja zaawansowana:
• Meldunki. Na potrzeby zbiorczej analizy udostępniono dodatkowy kafelek w menu Produkcji zaawansowanej (Rejestracja produkcji): Pozycje meldunków, na który składają się pozycje: Materiałów, Odpadów, Zasobów, Kosztów dodatkowych, Wyrobów.
• Zlecenia produkcyjne. Udostępniono pozycję Plan pracy zasobów/Stanowiskowe karty pracy, która przedstawia harmonogram realizacji operacji zleceń produkcyjnych na danych zasobach w wybranym zakresie czasu.
Pulpity HR:
• Dane finansowe. W Pulpicie Pracownika w zakładce „Dane finansowe” dodano listę Rozliczenia B2B i APT. Lista jest widoczna dla pracowników, którzy mają dodaną w kartotece przynajmniej jedną umowę B2B lub APT. Na liście pracownik ma wgląd w zatwierdzone rozliczenia umów zewnętrznych.
Projekty i Budżetowanie:
• Prawa do pozycji budżetowych. Umożliwiono definiowanie uprawnień na pozycji budżetowej. Dodawanie bądź edycja uprawnień do poszczególnych elementów drzewa budżetowego pozwala na zarządzanie dostępnością i widocznością danych. Użytkownicy mają możliwość dodawania zapisów oraz podglądu danych analitycznych jedynie na pozycjach, do których mają dostęp. Rozwiązanie przewiduje zabezpieczenie, aby do sum zestawień były również zliczane tylko kwoty z pozycji, do których określony użytkownik ma dostęp.
• Planowanie i wersje planów. Z budżetowaniem rozszerzonym umożliwiono dodawanie wielu „Wersji powiązanych” do „Centralnej wersji planu”.
Szczegółowy opis usprawnień dostępny jest w ulotce do wersji.