enova365 w chmurze

Chmura Obliczeniowa - ale o co właściwie chodzi?

Zanim opiszemy sposób funkcjonowania systemu ERP enova365 w chmurze i szeroko opowiemy o jego zaletach, warto cofnąć się na sam początek ścieżki i odpowiedzieć na podstawowe pytania, czym jest i do czego służy chmura obliczeniowa?
Zatem zaczynamy od garści faktów.
Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing), jest jednym z modeli korzystania z usług IT, zgodnie z którym dana firma czy organizacja zamieszcza jakąś część lub całość swoich zasobów na zewnętrznym serwerze, do którego dostęp zapewnia Internet – z każdego miejsca i o każdej godzinie. W momencie zamieszczenia jakiegoś zasobu w chmurze, nie zmienia się sposób korzystania z niego, zmianie ulega wyłącznie lokalizacja takiego zasobu. W chmurze obliczeniowej można zamieścić zarówno serwery, narzędzia do wykonywania kopii zapasowych, jak i właśnie oprogramowanie ERP, które z chmury również można uruchomić.

Model Saas - Software as a Service

Model Saas (an.g Software as a service) jest nazewnictwem stosowanym dla oprogramowania, które umieszczone jest właśnie w chmurze. Jest to jedna z możliwości na licencjonowanie systemów ERP.
enova365 zwraca uwagę na cztery główne zalety wdrożenia oprogramowania ERP w chmurze:
•    Niskie koszty wdrożenia chmury – koszt wdrożenia systemu ERP w chmurze charakteryzuje się niższymi kosztami niż zakup licencji na własność. Takie rozwiązanie jest idealne zwłaszcza dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw, które z uwagi na koszty, nie chcą inwestować środków w infrastrukturę IT,
•    Aktualność – aktualizowanie oprogramowania ERP w chmurze to zadanie dostawcy usługi. Klient otrzymuje gwarancję, że korzysta z usług dostępnych w najnowszej wersji, zgodnych z literą prawa,
•    Elastyczność i dostępność – system ERP w chmurze z łatwością dopasować można do potrzeb rozwijającej się firmy, poprzez rozbudowanie o nowe stanowiska, czy moduły, do których dostęp uzyskać można z dowolnego urządzenia,
•    Bezpieczeństwo i stabilność – regularne backup’y pozwalają na zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa danych.

Oprogramowanie ERP enova365 w chmurze Microsoft Azure

enova365 zapewnia różne możliwości licencjonowania. Oprócz standardowej formy zakupu na własność i modelu systemu ERP na abonament, enova365 nie pozostaje w tyle wobec popularności chmur obliczeniowych i oferuje wynajem modułów w abonamencie wraz z serwerem w chmurze Microsoft Azure. Ten model zakłada wybranie odpowiednich modułów wraz z serwerem na platformie Microsoft Azure i wynajęcie ich. Usługi dostępne są zawsze w najnowszej wersji, a Klient nie ponosi kosztów związanych ze środowiskiem i infrastrukturą IT, modernizacją sprzętu, aktualizacjami, obsługą techniczną, czy typowymi kosztami za energię elektryczną lub wynajem powierzchni serwerowych. Jedyny koszt to miesięczny abonament.