JPK

Czym jest JPK czyli Jednolity Plik Kontrolny?


Zmiany, które zaszły w Sieci od momentu wejścia w życie rozporządzenia, jakim jest RODO, są niezwykle istotne dla użytkowników Internetu. Musimy jednak być świadomi tych zmian – wiedzieć, na co wyrażamy zgodę, co oznaczają konkretne terminy i jak się do nich ustosunkować.
Nie inaczej jest z JPK czyli Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Czym jednak dokładnie jest jednolity plik kontrolny i jakie ma on przełożenie w zastosowaniu go w systemie, jakim jest ENOVA365?Przede wszystkim – czym dokładnie jest JPK?


Najprościej rzecz ujmując, JPK jest bardzo konkretnym zbiorem danych, tworzonym przez systemy informatyczne. To właśnie tam znajdują się wszystkie dane osobowe dotyczące zarówno płatności, jak również i inne dane osobowe, w tym także te, określane mianem „wrażliwych”. To, co jest kluczowe, jeśli chodzi o JPK, to fakt, że obowiązek wdrożenia go dotyczy tak samo małych, jak i średnich i dużych przedsiębiorstw. Z dniem 1 stycznia 2018 roku, obowiązek posiadania i wdrożenia JPK objął także i mikro przedsiębiorstwa co daje nam liczbę blisko 2 milionów przedsiębiorstw w całej Polsce.

Znaczenie JPK jest także kluczowe, jeśli chodzi o kontrole finansowe. Z dniem 1 lipca 2018 roku, wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do udostępnienia danych osobowych, które znajdują się w JPK – nie tylko tych dotyczących faktur, ale też i tych, które bezpośrednio dotyczą ewidencji przychodów, ksiąg rachunkowych jak również wyciągów bankowych. Brak zastosowania się do tego rozporządzenia, może skutkować naprawdę olbrzymimi karami, jakie zostaną nałożone na te przedsiębiorstwa, które do rozporządzenia się nie zastosują.


  

Co jeszcze daje nam JPK?


Samo wdrożenie JPK może okazać się problematyczne dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z nim do czynienia. Warto jest jednak podkreślić, że takie kwestie jak chociażby płatności, księgi rachunkowe czy wyciągi bankowe, stanowią podstawę, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. Kontrole podatkowe bardzo skrupulatnie sprawdzają, jak przebiega proces płatności w przedsiębiorstwach, w związku z tym, JPK jest już koniecznością. Są jednak sposoby na to, aby samo wdrożenie takiego pliku nie było trudne. System, jakim jest ENOVA365, daje nam taką możliwość.

W prosty i niezwykle intuicyjny sposób, za pomocą specjalnej aplikacji zapewnia nam on trzy, najważniejsze kwestie związane z w prawidłowym wdrożeniem JPK. Pierwszą z nich jest konfigurator plików JPK. Jego głównym zadaniem jest definiowanie oraz modyfikowanie zawartości plików, które zostaną utworzone. Kolejną kwestią, która w systemie ENOVA365 ułatwia nam tworzenie jak również zarządzanie JPK jest prowadzenie ewidencji plików JPK. Tworzona jest ona przede wszystkim na wypadek e- kontroli.

Warto też zaznaczyć, że tworzenie plików JPK w systemie ENOVA365, daje nam gwarancję tego, że zmiany, które potencjalnie mogą nastąpić, jeśli chodzi o tworzenie tego rodzaju plików, będą wdrażane do systemu automatycznie, za pomocą prostej aktualizacji. Tym samym, nie będzie już konieczności „ręcznego” ich wprowadzania. Dla przedsiębiorców, korzystanie z systemu ENOVA 365 w kontekście JPK jest zatem bardzo wygodne.

 
Zobacz inne

Aktualności